Jsou sankce vůči Rusku účinné?

Date:

Ruský prezident Vladimir Putin v televizním projevu 16. března uvedl, že západní mocnosti podrobily jeho zemi „ekonomické bleskové válce“ sankcí. Ale ruští pozorovatelé, kteří se snaží získat informace o rozsahu škod, zatím moc reportovat neumí.

Na začátku pandemie se mnozí analytici zaměřili na nekonvenční ukazatele, jako jsou čísla o mobilitě a dopravních zácpách, které poskytly společnosti jako Google a TomTom (holandský výrobce navigace), aby změřili ekonomický dopad pandemie Covid-19 v reálném čase. Pro Rusko se však tyto takzvané vysokofrekvenční soubory údajů ukázaly jako nic neříkající. „Není to ani tak o omezeních pohybu,“ cituje Bloomberg Natalii Gurušinovou, hlavní ekonomku pro strategii fixních příjmů rozvíjejících se trhů ve Van Eck Associates. Spíše „jde o úpravu vzorců výdajů“, kdy se hodnota ruského rublu propadá (od ledna ztratil oproti americkému dolaru téměř o 30 %), když zahraniční řetězce včetně Ikea, McDonald’s a Starbucks zavírají své provozy a tok dováženého zboží vyschne.

Zatím to málo údajů, které jsou k dispozici, naznačuje prudký nárůst spotřebitelských cen a prudký nárůst výdajů, jelikož se domácnosti pokoušejí vytvářet si zásoby dováženého zboží, jehož může být brzy nedostatek.

Jedním z relevantních ukazatelů jsou týdenní čísla o spotřebitelských transakcích od Sberbank, největšího ruského věřitele. Ukazují, že výdaje se v týdnu do 12. března zvýšily o 20 % ve srovnání s předchozím rokem, což bylo dvojnásobné tempo ve srovnání s týdnem před invazí. Nárůst byl obzvlášť výrazný v několika kategoriích zboží, které se pravděpodobně budou dovážet odjinud, jako jsou autodíly, spotřební elektronika, nábytek a léky.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Prodej podílu ve firmě aneb jak taková transakce probíhá?

Pokud jste před několika lety se svým partnerem založili...

Energie minerálních kamenů

Každý minerální kámen má svou vlastní energii. Tu však...

Nové sankce proti Rusku by měly zasáhnout energetiku

Nové sankce EU vůči Rusku pro jeho invazi na...