EK ve středu představí návrh opatření ke snížení závislosti na ruském plynu

Date:

Evropská komise (EK) konkretizuje plány na snížení závislosti Evropské unie (EU) na ruském plynu. Návrh opatření představí ve středu (23. 3.). TASR o tom informuje na základě zprávy agentury DPA, která má k dispozici návrh EK.

Členské státy budou podle EK muset zajistit, aby zásobníky plynu byly každý rok do 1. listopadu naplněny na 90 %, protože „kdykoli může dojít k přerušení dodávek plynovody“, uvádí se v návrhu, který se může do středy ještě změnit. EK chce také před listopadem průběžně kontrolovat naplněnost zásobníků.

Návrh přichází v době obav EU týkajících se dodávek energií. Rusko totiž vyhrožuje, že v reakci na západní sankce vůči Moskvě kvůli jejímu útoku na Ukrajinu omezí dodávky plynu.

Podobná opatření jako EK plánuje i Německo, kde by měla vstoupit v platnost v květnu.

Mezi dalšími návrhy EK je také udělování licencí provozovatelům zásobníků, což by mělo zajistit, že členské státy budou mít větší slovo a že provozovatelé neohrožují energetickou bezpečnost. Například v Německu několik zásobníků provozuje Gazprom, který je tuto zimu zřejmě záměrně nedostatečně naplnil.

EK také navrhuje zrušení některých poplatků za uskladnění plynu. Jelikož ne všechny členské státy disponují zásobníky na plyn, měl by být také vytvořen mechanismus sdílení nákladů.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Prodej podílu ve firmě aneb jak taková transakce probíhá?

Pokud jste před několika lety se svým partnerem založili...

Energie minerálních kamenů

Každý minerální kámen má svou vlastní energii. Tu však...

Nové sankce proti Rusku by měly zasáhnout energetiku

Nové sankce EU vůči Rusku pro jeho invazi na...