Ceny ropy pokračují v růstu

Date:

Ceny ropy pokračují v růstu i poté, co v pondělí (21. 3.) vyskočily o více než 7 %. Hlavním důvodem jsou diskuse v rámci Evropské unie (EU) o možném embargu na ruskou ropu. Další příčinou jsou útoky na saúdskoarabská ropná zařízení.

Barel (159 litrů) americké ropy WTI s dubnovým kontraktem se v úterý v 7:55 SEČ prodával po 114,40 USD (103,64 eura). To bylo o 2,28 USD nebo 2,03% více než v pondělí na konci obchodování na newyorské komoditní burze. V pondělí si kontrakt připsal 7,42 USD nebo 7,1% a uzavřel na 112,12 USD za barel, když vzrostl třetí obchodní den po sobě a uzavřel nejvýše od 8. března.

Květnový kontrakt na severomořskou ropnou směs Brent se v úterý v 8:14 SEČ prodával s plusem 2,86 USD nebo 2,47% po 118,48 USD za barel. V pondělí si polepšil o 7,69 USD nebo 7,12% a uzavřel na 115,62 USD za barel.

Vlády členských zemí EU jsou nejednotné v otázce, zda se má Unie připojit ke Spojeným státům a rovněž zavést sankce na ruskou ropu. Například Německo tvrdí, že EU je příliš závislá na ruských energií.

„Zdá se, že obchodníci s energiemi jsou přesvědčeni, že se blíží nedostatek dodávek,“ uvedl analytik firmy OANDA Edward Moya. Dodal, že ceny podporují obavy týkající se války na Ukrajině i útoků na zařízení Saudi Aramco.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Prodej podílu ve firmě aneb jak taková transakce probíhá?

Pokud jste před několika lety se svým partnerem založili...

Energie minerálních kamenů

Každý minerální kámen má svou vlastní energii. Tu však...

Nové sankce proti Rusku by měly zasáhnout energetiku

Nové sankce EU vůči Rusku pro jeho invazi na...