Nové sankce proti Rusku by měly zasáhnout energetiku

Date:

Nové sankce EU vůči Rusku pro jeho invazi na Ukrajinu by mohly zasáhnout i energetický sektor. Uvedl to v pondělí ministr zahraničních věcí SR Ivan Korčok (nominant SaS) v rámci zasedání Rady EU pro zahraniční věci v Bruselu. Informuje zpravodaj TASR.

Korčok pokračoval, že první část ministerských debat pod vedením šéfa diplomacie EU Josepa Borrella byla věnována dění na Ukrajině. Dodal, že Ruská federace podcenila schopnost členských zemí EU sjednotit se v této krizové situaci a společně jednat. „Mluvilo se o čtyřech balíkech sankcí, které byly dosud přijaty, a ta jednota je v tom, že pokud by Ruská federace měla ve svém řízení pokračovat, není sporu, že EU bude na to reagovat,“ popsal situaci.

Upřesnil, že nové sankce už nebudou z kategorie „odrazovacích“, protože k válce již došlo, ale jejich cílem bude vzít Rusku možnost financovat tuto „nesmyslnou válku“. Vyjádřil naději, že i nyní bude Unie velmi důsledná, což by mělo odeznít už koncem týdne, kdy do Bruselu na summit NATO přijede americký prezident Joe Biden. Ten se setká is lídry EU, kteří přijdou na zasedání Evropské rady.

Na otázku TASR, do jaké sféry činnosti se mohou posunout nové sankce EU, Korčok uvedl, že nejvíce se v této souvislosti hovoří o energetice. „Dnes to už není o tom, jestli se odpojit od dodávek plynu a ropy, ale jak to udělat,“ uvedl.

Podle něj si všichni v EU uvědomují, že Rusko od začátku invaze na Ukrajinu má historicky nejvyšší platby za plyn a ropu. To podle něj vyplývá iz toho, že evropské země si poslední roky a desetiletí zvykly na „pohodlí ze závislosti“ na ruských energonosičích.

„Nyní nás dobíhá to, že vidíme, že je třeba se odstřihnout od těch dodávek, ale nelze to udělat rychle, za několik týdnů či měsíců. A už vůbec ne v případě Slovenska, které je zcela závislé na ruské ropě a na 85 procent v dodávkách ruského plynu,“ vysvětlil.

Podle Korčoka je však důležité, že už v Radě EU nezaznívají hlasy proti tomu, aby se Unie a její členské státy postupně odstřihly od energetické závislosti na Rusku. „Není sporu, že ten vlak odjede dříve či později. EU bude hledat jiné alternativy, vlastně hledá je už dnes,“ uvedl na závěr.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Prodej podílu ve firmě aneb jak taková transakce probíhá?

Pokud jste před několika lety se svým partnerem založili...

Energie minerálních kamenů

Každý minerální kámen má svou vlastní energii. Tu však...

Moskevská burza obnovuje obchodování, zatím jen se státními dluhopisy

Obchodování na moskevské burze bylo přerušeno 25. února, den...