Ceny ropy by mohly dosáhnout 300 USD, pokud Západ zavede embargo na dovoz z Ruska

Date:

Ceny ropy by mohly dosáhnout 300 USD (271,70 eura) za barel (159 litrů), pokud by Západ uvalil embargo na její dovoz z Ruska. Prohlásil to v pondělí (21.3.) ruský vicepremiér Alexander Novak, i když to podle něj není pravděpodobné. TASR o tom informuje na základě zprávy Reuters, která se odkazuje na agenturu TASS.

Novak také řekl, že pro Evropu je zatím nemožné odmítnout ruskou ropu a plyn. Kreml varoval, že případné embargo na ruskou ropu by narušilo energetickou rovnováhu v Evropě, ale neovlivnilo by Spojené státy.

Někteří členové Evropské unie (EU) prosazují ropné embargo jako součást možného pátého balíku sankcí proti Rusku ve snaze potrestat Moskvu za válku na Ukrajině.

„Takové embargo by velmi vážně ovlivnilo světový trh s ropou, velmi negativně by ovlivnilo energetickou rovnováhu na evropském kontinentu,“ řekl novinářům mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Podle diplomatů z Bruselu ruský útok chemickými zbraněmi na Ukrajině nebo prudké bombardování jejího hlavního města Kyjev by mohly být spouštěčem energetického embarga. Rusko tvrdí, že se zaměřuje na vojenskou, nikoli civilní infrastrukturu.

Moskva zároveň varovala, že sankce EU na ruskou ropu by ji mohly podnítit k uzavření plynovodu do Evropy. Unie dováží z Ruska zhruba 40 % plynu pro svou spotřebu, přičemž Německo je mezi velkými ekonomikami bloku nejvíce závislé na ruském plynu.

I Peskov poukázal na fakt, že embargo na dovoz ruské ropy by Američany nezasáhlo tak jako Evropany.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Prodej podílu ve firmě aneb jak taková transakce probíhá?

Pokud jste před několika lety se svým partnerem založili...

Energie minerálních kamenů

Každý minerální kámen má svou vlastní energii. Tu však...

Nové sankce proti Rusku by měly zasáhnout energetiku

Nové sankce EU vůči Rusku pro jeho invazi na...