Při zdražování si kontrolujte příjmy i reálné výdaje v domácnosti

Date:

Při zdražování a vyšším náporu na peněženky je dobré si kontrolovat příjmy i reálné výdaje v domácnosti. Podle odborníka na osobní finance z Partners Group SK Lukáše Nemerguta je dobré si sepsat všechny výdaje, aby člověk viděl, na co mu odchází nejvíc peněz a zároveň bude vědět, kde se uskromnit.

Dále je podle něj při plánování úspory zapotřebí nakupovat jen nezbytné potřeby. „Pokud potřebujete doplnit šatník pro děti, zkuste si prohlédnout bazarové e-shopy. Za zlomek ceny koupíte plně funkční a téměř nenošené věci. Rovněž můžete na nenošeném oblečení vydělat. Pokud máte doma zachovalé nenošené oblečení nebo věci po dětech, ze kterých rychle vyrostly, nabídněte ho za výhodné ceny v bazarových e-shopech,“ konstatoval Nemergut.

Kromě toho radí stanovit si měsíční rozpočet a držet se ho. „Zkuste si dopředu stanovit a vyčlenit z rodinných financí částku, kterou si můžete dovolit měsíčně utratit a nepřekročte ji,“ upozornil Nemergut. Také je důležité naučit se ovládat emoce při nakupování. Platí to při akcích a slevách v obchodech s oblečením i při nakupování potravin do zásoby.

„Srovnávejte ceny. Dnes si už díky internetu umíte velmi snadno porovnat, kde jsou jaké ceny a zda svůj dárek zbytečně nepřeplatíte. Nenechte se nalákat ani na různé vánoční slevy a skvělé koupě. Držte se svého vánočního seznamu,“ komentoval Nemergut.

V neposlední řadě je dobré vyhýbat se úvěrům. „Nezadlužujte se, pokud to není opravdu nevyhnutelné. Pokud se však nedá jinak, předem si stanovte, kolik budete schopni za úvěr nebo půjčku měsíčně splácet. Neberte si úvěr pro maličkosti a na nákup potravin. Platí totiž, že čím nižší je půjčka, tím vyšší úrok zaplatíte. Pokud se zadlužujete, dělejte to jen pro nákup věcí, které skutečně potřebujete a které budete využívat dlouhodobě,“ dodal Nemergut.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Prodej podílu ve firmě aneb jak taková transakce probíhá?

Pokud jste před několika lety se svým partnerem založili...

Energie minerálních kamenů

Každý minerální kámen má svou vlastní energii. Tu však...

Nové sankce proti Rusku by měly zasáhnout energetiku

Nové sankce EU vůči Rusku pro jeho invazi na...