Prodej podílu ve firmě aneb jak taková transakce probíhá?

Date:

Pokud jste před několika lety se svým partnerem založili úspěšnou a perspektivní společnost, pravděpodobně jste do dnešních dnů získali určité bohatství. Za ním je ovšem skrytá neskutečná dřina a odříkání, které jste museli překonat. I z tohoto důvodu nyní možná pociťujete určité vyhoření a ztrátu motivace do další práce. V takovém případě je nejvyšší čas na prodej podílu ve firmě, respektive jeho předání spolumajiteli.

Jednání o ceně

Prodej podílu ve firmě není v dnešní době nic neobvyklého. Problém ovšem nastává ve chvíli, kdy je firma rozdělena přesně na 2 poloviny. V tomto případě totiž ztroskotávají jakékoliv snahy o jednání. Vy jako prodávající totiž chcete podíl prodat za maximální cenu, zatímco váš partner jako kupující bude cenu logicky tlačit na její horní hranici. V minulosti bylo zaznamenáno několik takových případů a ani v jednom z nich se nebyli majitelé schopni domluvit na prodeji podílu.

Jak jednání probíhá?

Určité řešení představuje specializovaná společnost, která spravuje aktivní firmy na prodej a jejich podíly. Před začátkem jednání si ovšem vy a váš obchodní partner musíte najít kompetentního specialistu, jehož oborem jsou firmy na prodej. Ti za vás povedou jednání, zatímco vy se budete nadále věnovat řízení společnosti. Zakázky a obchody totiž běží dál a byla by velká škoda kvůli prodeji podílu přijít o nemalé zisky.

Kdo spor rozsoudí?

Prodej aktivních firem a podílů si většinou bere na starosti takzvaný mediátor. Jeho hlavním úkolem je jednat s kompetentními specialisty a dotáhnout obchod k dokonalosti. Ten se totiž může táhnout i několik týdnů, protože není snadné dojít k dohodě přes všechny kompromisy. Je však třeba zachovat trpělivost, neboť k dohodě nedojde najednou, ale po jednotlivých sporných bodech.

I když je firma na prodej, neměli byste ohrozit její další budoucnost. I proto se s prodejem podílu obraťte na kompetentní specialisty s letitými zkušenostmi.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Energie minerálních kamenů

Každý minerální kámen má svou vlastní energii. Tu však...

Nové sankce proti Rusku by měly zasáhnout energetiku

Nové sankce EU vůči Rusku pro jeho invazi na...

Moskevská burza obnovuje obchodování, zatím jen se státními dluhopisy

Obchodování na moskevské burze bylo přerušeno 25. února, den...