Je více než 30.000 firem, které nevykazují žádnou činnost

Date:

Na slovenském trhu je v současnosti registrováno více než 300.000 akciových společností a společností s ručením omezeným, ale až desetina z nich nevykazuje žádnou činnost. Vyplývá to z analýzy nadnárodní poradenské společnosti Dun & Bradstreet. V sousedním Česku je takových firem více než 100.000, což znamená, že žádnou aktivitu nevykazuje každá pátá kapitálová společnost.

„Oproti roku 2020, kdy jsme na Slovensku zaznamenali historicky největší počet spících společností (31.268), vidět za uplynulý rok mírný úbytek. Nulovou aktivitu podle aktuálních dat vykazuje 31.062 subjektů, a tedy o 206 subjektů méně než rok předtím,“ přiblížila analytička Dun & Bradstreet Petra Štěpánová. Jedná se přitom o 30.268 společností s ručením omezeným a 794 akciových společností.

Absolutní prvenství z počtu neaktivních společností má Bratislavský kraj, v němž sídlí 13.559 takových subjektů, což je 44 % ze všech spících společností na Slovensku. Za hlavním městem následuje Nitra a okolí s počtem 3555 firem. Trojici krajů s nejvyšším počtem neaktivních podniků uzavírá Trnavský kraj s celkovým počtem 3103 spících subjektů. Naopak s nejmenším počtem neaktivních firem je Trenčianský kraj (1440).

Nejvíce takových firem je podle Dun & Bradstreet registrovaných v oblasti ostatních podpůrných činností pro podnikání, ostatním poradenství v oblasti podnikání a řízení a výstavby bytových a nebytových budov.

V Česku naopak počet spících firem oproti loňskému roku mírně vzrostl. Z 535.000 registrovaných společností bylo neaktivních 100.275, což je podle Štěpánové meziročně o 1185 více. Podobně jako na Slovensku je nejvíce takových firem v hlavním městě, kdy má v Praze sídlo 57.212 neaktivních akciových společností a společností s ručením omezeným.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Prodej podílu ve firmě aneb jak taková transakce probíhá?

Pokud jste před několika lety se svým partnerem založili...

Energie minerálních kamenů

Každý minerální kámen má svou vlastní energii. Tu však...

Nové sankce proti Rusku by měly zasáhnout energetiku

Nové sankce EU vůči Rusku pro jeho invazi na...